Forum matematyczne

W czasach grup na facebook-u, twitter-a, discord-a, whatsup-a, slack-a i tysiąca innych sposobów komunikacji fora internetowe stały się wymierającymi dinozaurami. A szkoda, bo informacje zgromadzone na moderowanym forum dyskusyjnym mają zupełnie inną wartość, niż śmietnik jakim jesteśmy codziennie zalewani z przeróżnych komunikatorów.

Ostatni Mohikanin

Na szczęście mamy wciąż kilka sprawnie funkcjonujących forów matematycznych poświęconych matematyce.

Prawdopodobnie najpopularniejsze jest forum.zadania.info, gdzie codziennie wielu uczniów znajduje odpowiedzi na swoje pytania. Pomimo, że forum jest głównie poświęcone matematyce, pojawia się na nim sporo zadań i problemów z fizyki i informatyki.

Moderatorzy

To co wyróżnia to forum spośród innych, to wspaniały zespół moderatorów – chyba nie ma takiego drugiego w polskim internecie. Fakt, że forum jest moderowane sprawia, że na forum praktycznie nie występuje spam ani posty nie na temat.

Co ciekawe, można też tam spotkać twórców serwisu zadania.info, co samo w sobie też bywa ciekawym doświadczeniem.

LaTeX

Na szczęście na forum jest możliwość pisania wzorów matematycznych w LaTeXu.

Zapisywanie wzorów matematycznych w LaTeX-u może sprawiać pewne problemy osobom, które robią to po raz pierwszy, ale jest to najlepszy system składania wzorów jaki do tej pory został wymyślony. Wszystkie drukowane materiały zawierające wzory (podręczniki, książki, artykuły naukowe) są składane właśnie w LaTeX-u.

Na szczęście na forum jest dostępny szczegółowy poradnik korzystania z LaTeX-a oraz jest też bardzo wygodny edytor z przyciskami wstawiającymi najczęściej używane fragmenty wzorów.

Ponadczasowa wartość dodana

Największą wartością dodaną forum jest to, że można tam znaleźć kilkadziesiąt (kilkaset?) tysięcy rozwiązanych zadań, które są dostępne bez żadnych ograniczeń.

Wartości tak zgromadzonej wiedzy nie da się tego nawet porównać do zamkniętych baz zadań tworzonych np. przez serwisy związane z wydawnictwami edukacyjnymi.

Miejmy nadzieję, że forum będzie funkcjonować

do końca świata i jeden dzień dłużej.